PEK ÇOK SEKTÖRDE KULLANIM ALANI BULAN YAPI MADDESİ : EPOKSİ

Workindo ve ekibimiz hakkında bilgiler ve sektörel yayınlarımız

PEK ÇOK SEKTÖRDE KULLANIM ALANI BULAN YAPI MADDESİ : EPOKSİ

October 1, 2020 Genel 0

Başta inşaat,üretim ve imalat olmak üzere birçok kullanım alan olan, son dönemde inşaat sektörünün gözdesi dayanıklı yapı maddesi olan epoksiyi tanıtmak isteriz.

Epoksi; Likit olarak uygulanan ve kuruduktan sonra suya, asitlere ve alkaliye dirençli bir madde haline gelen zaman içerisinde bu direncini yitirmeyen, kolay temizlenen, mekanik mukavemet; yüksek, tekne yapımı ve onarımı dahil bir çok alanda kullanılan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir.

Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Epoksi yapıştırıcılar çok çeşitli malzemelere yapışırlar ve özellikleri, sistemin spesifik kimyasına ve mevcut çapraz bağlanmanın niteliğine bağlıdır. En önemli performans gereksinimlerinden bazıları, olağanüstü kimyasal ve ısı direnci, mükemmel yapışma ve su geçirmezliği yanında tatmin edici mekanik ve elektriksel yalıtım özellikleridir.

Neden Epoksi ?

· Estetiktir,

· Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur,

· Kolay temizlenir, hijyeniktir,

· Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir,

· Solvent içermez,

· Kaymaz,

· Kokusuzdur,

· Kolay ve Hızlı uygululanır,

· Hijyeniktir,

· Yüksek mekanik direnç Sağlar.

Epoksinin İnşaat Sektöründe kullanım alanlarına göz atalım

· Zemin ve duvar boyası olarak

· Çelik imalatlarında, astar, ara kat ve ya son kat boya olarak

· Çatlak kırık yüzey tamiratı, macunlama ve dolgu işlerinde

· Filiz ekimi, ahşap, prefabrik beton elemanlarının montajı, taze beton ile sertleşmiş betonun aderansı gibi yapıştırma, aderans işlerinde (süper yapıştırıcı özelliği ile)

· Yüzey düzleme uygulamaları, zemin kaplaması

· Epoksi kaplama Self leveling ( Kendiliğinden yerleşen) malzemedir. Uygulaması kolaydır

· Ağır yük gibi fiziksel ve asidik, bazik gibi pek çok kimyasal etkilere karşı son derece dayanıklıdır

· Kir tutmaz, anti bakteriyeldir, hijyeniktir.

· Su geçirmez

· Sürtünme çok azdır, ayrıca agrega takviyesi ile sürtünme artırılabilir. Her kullanıma uygundur.

· Aşınmaya dayanıklıdır.

· Renk yelpazesi çok geniştir, 3d epoksi, desenli epoksi gibi uygulamaları vardır. Mimari beklentileri karşılayabilecek estetik yapıdadır. Dekoratif olarak uygulanabilir.

· Parlak yüzeyler sağlar.

· İnsan sağlığına zarar vermez.

· Uzun ömürlü olduğundan maliyetinin hakkını verir.

Çoğu durumda epoksi, metal, ahşap ve daha fazlası gibi çok çeşitli malzemelere kolayca yapışabilen güçlü bir yapıştırıcı olarak kullanılır. Epoksiyi genel amaçlı bir yapıştırıcı olarak satılan çoğu yerde bulabilirsiniz.

Epoksi süper yapışkan yapısının yanı sıra çimento ve harç için bağlayıcı olarak da kullanılabilir. Ayrıca, dildeğiğiniz başka ortamlarda döşeme için mükemmel bir kaplama olarak geçer. Özelliklerine bağlı olarak epoksi ayrıca endüstriyel kaplamalar ve sert köpük malzemelerde kullanılır. Ayrıca güçlü, fiber takviyeli plastiklerin bir parçası olarak da görebilirsiniz.

Endüstriyel üretim tesisleri, gıda üretim tesisleri, tekstil fabrikaları, ilaç fabrikaları, entegre büyükbaş hayvan çiftlikleri süt sağım ve sağmal üniteleri, hastaneler, okullar, elektrik santralleri, depolar, yükleme boşaltma alanları, montaj alanları, oto galeri, gösteri alanları, boyahane ve bakım üniteleri, otoparklar, servis alanları ve benzeri tesislerde, betonun aşınma, ve kimyasal dayanımını arttırmasından ötürü zemin kaplaması olarak da kullanılmaktadır.

KAYNAKÇA 1)

https://www.epoksibaktim.com/ 2)

https://www.aykutozdemir.com.tr/

3) https://karasuyalitim.com.tr/