COVİD-19 İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞE ALIMLARI NASIL ETKİLEDİ

Workindo ve ekibimiz hakkında bilgiler ve sektörel yayınlarımız

COVİD-19 İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞE ALIMLARI NASIL ETKİLEDİ

September 10, 2020 Şantiye 0

Covid-19 salgını ile birlikte tüm sektörlerde birçok büyük, orta ve küçük ölçekli işletme maddi zarar gördü. Bir süredir büyüme hızının yavaşladığı inşaat sektörü de Covid-19 salgını ile  durma noktasına geldi. İnşaat sektörünün lokomotif bir sektör olması nedeniyle binlerce çalışan  gelir kaybına uğradı. Şüphesiz ki bu kilit dönemin en büyük zararı mavi yaka çalışanlara oldu. Yurt içi ve yurt dışı şantiyelerde çalışan yüzbinlerce inşaat işçisi yuvaya dönmek zorunda kaldı. Muhtemel ek geliri olmayan çoğu aile ise büyük bir sınavın içerisinden geçmişti. İnşaat projeleri Mart ayında durma noktasına geldikten sonra özellikle kamu bankalarının kredi ve yatırım teşvikleri, istihdam teşvikleri ile temmuz ayına girerken tekrar ivmelenmeye başladı. Bu artış istihdamın artmasına sebep oldu ve Covid-19’un negatif etkilerini kapatmaya yardımcı oldu. Normalleşme süreci ile birlikte çalışanların gelirlerini artırması ise ümit verici görünmektedir.

Çoğumuz salgın döneminde,evlerimizde özgürlükten uzakta yaşadığımızı düşünsek de bu dönem birçok artışı ile birlikte hayatımıza yeni normalleri de getirmiştir. Bunlardan birisi de ülkemizde ve dünyada teknolojiyi kullanma oranındaki artış olmuştur. Çünkü bir araya fiziksel olarak gelmekten ve virüsün yayılmasını önlemek isteyen insanlar yaş, cinsiyet, sosyal statü, gelir durumu gözetmeksizin teknolojiyi daha aktif bir şekilde kullanmak zorunda kaldı. Bununla birlikte mavi yaka personeller özellikle sosyal medyada çok zaman geçirdiler. Covid-19 salgını ile, 2000’li yılların başından bu yana dijitalleşmeye ayak uydurmaya çalışan Türk toplumu, gerçek bir dönüşümün içerisine girmiştir. 

Bu dijital dönüşümün işçilere ve iş bulma piyasasına olumlu etkileri yaşanmaktadır. 

Tanıdıklar vasıtasıyla iş bulunduğu, yüz yüze görüşmelerin kati olduğu inşaat sektörü çalışanları da bu dönüşümün birer parçası olmaya başladılar. 

Teknolojiyi kullanma konusunda sandığımızdan daha az dirençli olan mavi yaka çalışanlar, yeni normallere oldukça alışkınlar ve süreçleri efektif bir şekilde yönetebiliyorlar. 

Örneğin Workindo olarak inşaat çalışanları ile görüntülü olarak ön görüşmeler yapıyoruz ve bu görüşmeleri işverenlere servis ediyoruz. Özellikle mavi yaka personeller bu uygulamaya yüksek katılım sağlayarak teknoloji kullanımına güvendiklerini bize göstermektedirler.